Obloha a zázrak

Autor: Roman Hliva | 19.10.2016 o 12:29 | (upravené 16.11.2016 o 10:30) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  177x

Na juhu Talianska, v regióne Apúlia, presnejšie v údolí Ofanto kedysi žili a pracovali poľnohospodári [frantoiani] v agro - pastierskom prostredí "Masserie", opevnených a izolovaných malých usadlostí uprostred olivových hájov.

Často čelili lúpežným útokom miestnych banditov a boli nútení chrániť svoj najcennejší majetok - olivový olej. Boli to čestní, tvrdo pracujúci chudobní ľudia, nemali dostatok finančných prostriedkov na kúpu drahých strelných zbraní a tak na obranu používali nôž, najbežnejší pracovný nástroj dostupný v každom dome či domácnosti [a i iné nástroje - pastiersku palicu, vidly a motyku]. Obyvatelia údolia Ofanto svoje umenie ovládania noža nazývali poeticky "Obloha a zázrak".

Agro - pastierske umenie ovládania noža
Údolie Ofanto je oblasť, ktorá sa nachádza na okraji rieky rovnakého mena, ktorej brehy historicky tvorili hranicu medzi provinciami Bari a Foggia. Dnes tento kraj leží prevažne na území novo vytvorenej provincie Barletta - Andria - Trani a tiež čiastočne v provincii Foggia. Údolie Ofanto je prevažne poľnohospodárska oblasť, kde okrem tradičného pestovania olivovníkov a pastierstva zohráva dnes významnú úlohu agroturistika.

Obloha a zázrak je agro - pastierske umenie noža, umenie výrobcov olivového oleja [frantoiani], pastierov a farmárov. Ako bežný pracovný nástroj i ako zbraň používali vreckový nôž - sedliacky a štepársky. Umenie Obloha a zázrak bolo chápané ako nožiarske remeslo, podobne ako výroba, brúsenie či predaj nožov a preto prechádzalo, tak ako i iné remeslá tej doby, v rámci rodiny z otca na syna, z pokolenia na pokolenie. Frantoiani uprednostňovali blízky boj, kde mohli využiť zručnosť a značnú fyzickú silu získanú pri ručnej výrobe olivového oleja.

Svojho protivníka sa snažili čo najrýchlejšie zneškodniť bodnutím noža [coltellata], vidiel [forcata], úderom pastierskej palice [bastonata] alebo motyky [zappata]. Hoci agro - pastierske umenie noža zaniklo okolo roku 1950 [prvá zmienka o umení je z roku 1799], dnes stále v údolí Ofanto žije majster, ktorý ho vyučuje ako sofistikovaný šerm [scherma di difesa] obsahujúci približne 147 väzieb. Slovo "väzba" [legatura] označuje spojenie šermiarskej taktiky s jednou prípadne dvomi technikami.

Posledný majster umenia noža údolia Ofanto
Majster Domenico býva v meste Canosa di Puglia a umeniu noža/palice sa učil od skorého detstva u svojho strýka - pastiera. Charakteristickou črtou umenia Obloha a zázrak je používanie pevného motúza [ktorým sa viazali vrecia s olivami] ako didaktickej pomôcky pri výuke:
- na rozdelenie cieľa - ľudské telo sa delí na štyri ciele útoku a na podporu sa použije motúz, ktorý predstavuje pozdĺžne/priečne osi a tak žiak pri výuke môže praktizovať rôzne uhly útoku
- pri výuke väzby - pevná dĺžka motúza optimalizuje pozície a sekvenciu techník.

Podľa tradície majster Domenico vyučuje iba rodinných príslušníkov a blízkych priateľov. Výuka noža bola v minulosti súčasťou základného vzdelania mladého muža - formou otcovských rád. Giuseppe Belli vo svojej básni z roku 1830 "Výchova" [l'Educazione] píše: "...aj kresťanom byť je dobrá vec, preto vždy maj vo vrecku ostrý nôž a ruženec."

Nôž a ruženec
Ako symbol umenie Obloha a zázrak používa nôž ovinutý ružencom. Pri bližšom skúmaní zistíme, že sa jedná o pracovný, sedliacky nôž [nie bojový], čo predstavuje skromnosť vidieckeho spôsobu života. Čepeľ je uzavretá, to znamená, že nôž sa použije v konflikte len v nevyhnutnom prípade. Ruženec ovíňa nôž, aby zostal zatvorený, a predstavuje vieru v boha ako ochrancu i symbol mieru a pokoja. Každá perla ruženca predstavuje jeden stupeň učenia v rámci umenia. Ako celok, a vzájomne prepojené, sú perly znakom intuície, neustáleho vzdelávania a osobnej tvorivosti. Ruženec predstavuje duchovný odkaz umenia.

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o umení ovládania noža:
1. diel - Majchra, vidiecky súboj a kreolský šerm
http://hliva.blog.sme.sk/c/395652/majchra-vidiecky-suboj-a-kreolsky-serm.html
2. diel - Lekcia ovládania noža
http://hliva.blog.sme.sk/c/423363/lekcia-ovladania-noza.html
3. diel - Obloha a zázrak

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Prezidentské voľby vo Francúzsku vrcholia

Volebné miestnosti vo väčšine miest sa uzavreli, vo veľkých mestách môžu ľudia hlasovať do ôsmej.

KOMENTÁRE

Keď sa Rostasov slovník dostane na univerzitu

Nemala by sa práve masmediálka ozvať, že hoaxy deformujú spoločnosť?


Už ste čítali?