Obloha a zázrak

Autor: Roman Hliva | 19.10.2016 o 12:29 | (upravené 29.8.2017 o 13:02) Karma článku: 4,78 | Prečítané:  236x

Na juhu Talianska, v regióne Apúlia, presnejšie v údolí Ofanto kedysi žili a pracovali poľnohospodári [frantoiani] v agro - pastierskom prostredí "Masserie", opevnených a izolovaných malých usadlostí uprostred olivových hájov.

Často čelili lúpežným útokom miestnych banditov a boli nútení chrániť svoj najcennejší majetok - olivový olej. Boli to čestní, tvrdo pracujúci chudobní ľudia, nemali dostatok finančných prostriedkov na kúpu drahých strelných zbraní a tak na obranu používali nôž, najbežnejší pracovný nástroj dostupný v každom dome či domácnosti [a i iné nástroje - pastiersku palicu, vidly a motyku]. Obyvatelia údolia Ofanto svoje umenie ovládania noža nazývali poeticky "Obloha a zázrak".

Agro - pastierske umenie ovládania noža
Údolie Ofanto je oblasť, ktorá sa nachádza na okraji rieky rovnakého mena, ktorej brehy historicky tvorili hranicu medzi provinciami Bari a Foggia. Dnes tento kraj leží prevažne na území novo vytvorenej provincie Barletta - Andria - Trani a tiež čiastočne v provincii Foggia. Údolie Ofanto je prevažne poľnohospodárska oblasť, kde okrem tradičného pestovania olivovníkov a pastierstva zohráva dnes významnú úlohu agroturistika.

Obloha a zázrak je agro - pastierske umenie noža, umenie výrobcov olivového oleja [frantoiani], pastierov a farmárov. Ako bežný pracovný nástroj i ako zbraň používali vreckový nôž - sedliacky a štepársky. Umenie Obloha a zázrak bolo chápané ako nožiarske remeslo, podobne ako výroba, brúsenie či predaj nožov a preto prechádzalo, tak ako i iné remeslá tej doby, v rámci rodiny z otca na syna, z pokolenia na pokolenie. Frantoiani uprednostňovali blízky boj, kde mohli využiť zručnosť a značnú fyzickú silu získanú pri ručnej výrobe olivového oleja.

Svojho protivníka sa snažili čo najrýchlejšie zneškodniť bodnutím noža [coltellata], vidiel [forcata], úderom pastierskej palice [bastonata] alebo motyky [zappata]. Hoci agro - pastierske umenie noža zaniklo okolo roku 1950 [prvá zmienka o umení je z roku 1799], dnes stále v údolí Ofanto žije majster, ktorý ho vyučuje ako sofistikovaný šerm [scherma di difesa] obsahujúci približne 147 väzieb. Slovo "väzba" [legatura] označuje spojenie šermiarskej taktiky s jednou prípadne dvomi technikami.

Posledný majster umenia noža údolia Ofanto
Majster Domenico býva v meste Canosa di Puglia a umeniu noža/palice sa učil od skorého detstva u svojho strýka - pastiera. Charakteristickou črtou umenia Obloha a zázrak je používanie pevného motúza [ktorým sa viazali vrecia s olivami] ako didaktickej pomôcky pri výuke:
- na rozdelenie cieľa - ľudské telo sa delí na štyri ciele útoku a na podporu sa použije motúz, ktorý predstavuje pozdĺžne/priečne osi a tak žiak pri výuke môže praktizovať rôzne uhly útoku
- pri výuke väzby - pevná dĺžka motúza optimalizuje pozície a sekvenciu techník.

Podľa tradície majster Domenico vyučuje iba rodinných príslušníkov a blízkych priateľov. Výuka noža bola v minulosti súčasťou základného vzdelania mladého muža - formou otcovských rád. Giuseppe Belli vo svojej básni z roku 1830 "Výchova" [l'Educazione] píše: "...aj kresťanom byť je dobrá vec, preto vždy maj vo vrecku ostrý nôž a ruženec."

Nôž a ruženec
Ako symbol umenie Obloha a zázrak používa nôž ovinutý ružencom. Pri bližšom skúmaní zistíme, že sa jedná o pracovný, sedliacky nôž [nie bojový], čo predstavuje skromnosť vidieckeho spôsobu života. Čepeľ je uzavretá, to znamená, že nôž sa použije v konflikte len v nevyhnutnom prípade. Ruženec ovíňa nôž, aby zostal zatvorený, a predstavuje vieru v boha ako ochrancu i symbol mieru a pokoja. Každá perla ruženca predstavuje jeden stupeň učenia v rámci umenia. Ako celok, a vzájomne prepojené, sú perly znakom intuície, neustáleho vzdelávania a osobnej tvorivosti. Ruženec predstavuje duchovný odkaz umenia.

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?