Lekcia ovládania noža

Autor: Roman Hliva | 8.6.2016 o 12:22 | (upravené 13.12.2016 o 11:16) Karma článku: 6,66 | Prečítané:  449x

Španielsko v roku 1874. Síce krátku, ale zaujímavú lekciu umenia noža dostal istý Američan od mladého Španiela.

Mnohí španielski muži [v 19.storočí] obľubovali nosiť nôž zasunutý za šerpou alebo opaskom. Španiel tej doby bol predovšetkým milovník pekných žien, dobrého vína a rýchlych koní. Nosenie noža [i umenie jeho ovládania] vychádzalo zo životného štýlu a módy, kde nôž bol súčasťou oblečenia tak ako vychádzková palica alebo klobúk. V knihe "Príručka pre cestovateľov v Španielsku" z roku 1845 anglický autor Richard Ford poznamenal: "Je nepravdepodobné, že by Španielka navštívila kostol bez vejára alebo Španiel išiel na výročný trh bez noža, tak ako je nepravdepodobné, že by sa cestovateľ vydal na cestu bez topánok."

Na rohu rušnej ulice alebo námestia každého veľkého španielskeho mesta - Madrid, Sevilla, Cádiz, Malaga, Barcelona - najmä vo večerných hodinách postávali mladí muži, väčšinou dobrodružnej povahy, ktorí sa venovali rôznym nekalým aktivitám [pašeráctvu, vymáhaniu podielu z výhry od návštevníkov herní], prípadne si ich miestni politici najímali na osobnú ochranu alebo neskúsených začiatočníkov či zvedavých cudzincov učili, ako sa ovláda nôž. Hovorilo sa im "baratero, valiente, bravo alebo guapo".

Lekcia ovládania noža
V americkom časopise bola opísaná takto:
"Národná zbraň Španielov je nôž, a iste vedia, ako ho používať. Rozprávajúc sa jedného dňa s mladým mužom, ktorý by to mohol vedieť, spýtal som sa ho, čo je také špeciálne na ovládaní noža.
No, povedal s úsmevom, mohol by som ťa zabiť, a ty mňa nie.
V poriadku, povedal som, prosím, ukáž rozdiel medzi nami. Čo by si urobil ako prvé?
Kým ty by si mrkol okom, bodol by som ťa!
Ako by si ma prinútil mrknúť?
Takto, povedal a zdvihol ľavú ruku k mojich očiach.
No, mohol by som urobiť to isté.
Skús to, povedal.

Snažil som sa a zistil, že je to nemožné, aby mrkol okom, hoci som prechádzal rukou hore a dole niekoľkokrát, až som sa takmer dotýkal jeho mihalníc. Jeho bystré, čierne oči sa na mňa bez mihnutia dívali po celú tú dobu. Bolo jasné, že jeho oči boli trénované, a moje nie.

Potom som sa spýtal, či existuje spôsob, ako sa neozbrojený človek môže brániť proti niekomu ozbrojenému nožom. Ach áno, povedal, ukážem, a v okamihu, uchopiac kabát, držal koniec jedného rukávu pevne v ľavej ruke, obtočiac si zvyšok kabátu rýchlo okolo predlaktia, a druhý rukáv takisto uchopiac do ľavej ruky. Takto držal pevne celú hmotu, ktorá tvorila dostatočnú obranu proti bodnutiu akéhokoľvek bežného noža.

Neskôr som si spomenul, že jednou z charakteristík mužov z Puerta del Sol v Madride [známe madridské námestie] - zodpovedajúcej našej Bowery [štvrť v New Yorku] - bol orezaný plášť, zrejme nie tak  vznešeného pôvodu ako "kabátec" z dávnych čias. Použitie noža sa zdá byť hlboko zakorenené v španielskej histórii a zvykoch, tak že jeden spôsob, ako vyjadriť myšlienku byť "pánom a s veľkou autoritou", bol "tener horca y cuchillo" [v doslovnom preklade - mať šibenicu a nôž]."
 

Manual del Baratero
Mladý muž vysvetlil Američanovi praktický trik nazvaný v knihe Manual del Baratero "Pases de Mano", kde neozbrojená ruka vystrelí k súperovým očiam, čo spôsobí, že ich zavrie, s nasledovným útokom noža na spodné pásmo súperovho tela. Táto kniha vychádza v roku 1849 v Madride a je jediná svojho druhu, ktorá sa zaoberá výhradne umením ovládania noža navaja a puňal, i dlhých nožníc tijera. V tom spočíva jej historický význam. Je rozdelená do štyroch častí a 30 krátkych lekcií.

Hoci kniha je písaná štýlom, formou a jazykom požičanými zo šermiarskych traktátov tej doby, zámerom autora je zoznámiť bežných občanov s ovládaním noža. Dodnes sa presne nevie, kto knihu napísal. Niektoré zdroje uvádzajú, že autorom bol spisovateľ a novinár Mariano de Rementeria y Fica. Príliš tomu neverím, pretože tento pán zomrel v roku 1841, osem rokov pred jej prvým vydaním. Nejasnosti okolo autorstva knihy spôsobili, že zostáva nedocenená, dá sa povedať, že do dnešného dňa nebol jej odkaz pochopený.

Hlavnými atribútmi umenia ovládať nôž je intuícia, rýchlosť a schopnosť prekvapiť. Manual del Baratero sa zaoberá hlavne taktikou ovládania noža, kto v nej hľadá rôzne variácie techník, bude dosť sklamaný. Kniha opisuje rôzne tretas [triky] a engańos [fingované akcie]. Uvádzajú sa napr. hodenie čiapky do tváre súpera, nízky kop, pristúpenie či podrazenie nohy, útok v tempe atď. Baratero vyzýva protivníka, čaká na príležitosť. Zaútočí len vtedy, keď si je istý, že nemôže byť pri svojej akcii/protiakcii zasiahnutý. Ako toreádor pri býčích zápasoch. A skutočne, kompletné umenie, ktoré zahŕňa všetky spôsoby útoku a obrany, sa nazýva corrida. Býčie zápasy, corrida de torros.

Manual del Baratero PDF

Zlaté časy noža navaja
V knihe Manual del Baratero sa uvádza, že nôž navaja sa vyrábal [okolo roku 1850] v španielskych mestách Albacete, Santa Cruz de Mudela, Guadij, Sevilla, Solana, Mora, Bonilla, Valencia...miestnymi nožiarmi šikovne ovládajúcimi rešpektované kováčske remeslo. Navaja bola známa pod rôznymi menami - v Andalúzii "mojosa, chaira a tea", v Seville dlhej navaje sa hovorilo "santólio", v Madride medzi barateros "corte, herramienta, pincho, hierro". Produkcia sa začala už v 16. storočí. Dnes sa nôž v niektorých oblastiach Španielska stále vyrába. Najlepšie meno majú čepele produkované v Albacete alebo Santa Cruz de Mudela. Najznámejšou značkou v súčasnosti je Expósito a J.J. Martínez, menej cenenou Andujar.

Zlaté časy nastali v rokoch 1840 - 1850, vtedy u mnohých španielskych mužov, i šľachticov, bolo možné vidieť navaju zasunutú za opaskom či šerpou [ako som už uviedol na začiatku článku]. Výnimku netvorili ani ženy, ktoré ju nosili zaujímavým spôsob za podväzkom na stehne, pre svoju obranu. Samotná kráľovná Španielska Isabel II [panovala v rokoch 1833 - 1868] sa netajila obľubou nosenia noža navaja. Tak to aspoň tvrdil vo svojich pamätiach dvoran Emilio Gutiérrez Gamero.

Escuela del Blau
V knihe Manual del Baratero sa takisto spomína, že obľúbeným nožom námorníkov bola dýka puňal. Nožu/dýke puňal sa hovorilo i daga alebo estilete. Námorníci z Valencie používali puňal na urovnanie konfliktov medzi sebou, i pri obrane majetku a života v severoafrických prístavoch Casablanca, Argel, Agadir kam sa často plavili. V boji využívali predovšetkým fyzickú silu, ktorú získali pri svojom namáhavom zamestnaní.

Španielsky spisovateľ C.S.Miralles v knihe o histórii športu vo Valencii v rokoch 1875 - 1909 "Keď futbal nebol kráľom" píše, že tomto meste existovala šermiarska akadémia [Escuela del Blau], kde okrem tradičných šermiarskych zbraní [kord, fleret, šabľa] sa vyučovalo i ovládanie noža/dýky puňal. Ako efektívne a rýchlo tasiť nôž, ako ho správne uchopiť a ako sa brániť zásahom noža pomocou odevu obtočenému okolo predlaktia. Akadémiu založil námorník/dokár, ktorý bol známy pod prezývkou "El Blau" [modrý] a sídlila v kasíne prístavnej štvrti Cabanyal.

Ulica Nožiarov
Ulica Nožiarov [La calle de Cuchilleros] sa nachádza v historickom centre hlavného mesta Madrid, neďaleko Plaza Mayor. Ulica dostala svoje meno po cechu nožiarov, ktorý tam bol založený za účelom výroby a predaja nožov. Voľba tejto ulice pre nožiarov mala svoju logiku, sídlili pri bitúnku, ktorý sa nachádzal na Plaza Mayor.

Dnes je ulica Nožiarov hlavne turistickou atrakciou, nachádzajú sa tu bary, flamenco kluby i dve najznámejšie madridské reštaurácie - Las Cuevas de Luis Candelas a Sobrino de Botín, ktorá bola založená už v roku 1725 a existuje dodnes. Slávny maliar Francisco Goya tam pracoval ako čašník a spisovateľ Ernest "Papa" Hemingway ju spomenul vo svojom románe "Slnko aj vychádza".

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o umení ovládania noža:
1. diel - Majchra, vidiecky súboj a kreolský šerm
http://hliva.blog.sme.sk/c/395652/majchra-vidiecky-suboj-a-kreolsky-serm.html
2. diel - Lekcia ovládania noža
3. diel - Obloha a zázrak
http://hliva.blog.sme.sk/c/436148/obloha-a-zazrak.html

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ak si kúpite kuracinu v Tescu, môže vás zastaviť esbéeskár

V niektorých predajniach dáva Tesco bezpečnostné prvky aj na mäso.


Už ste čítali?