Opinel zo Savojska

Autor: Roman Hliva | 4.6.2014 o 10:24 | (upravené 31.12.2015 o 13:37) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  963x

Každý európsky národ, ktorý má pestrú a dlhodobú tradíciu výroby nožov, má svoj typický zatvárací nôž.

Španieli nôž Navaja, Slováci sedliacky nôž, ktorý v Štóse tiež nazývajú Ziege messer, Francúzi zase Opinel, ktorý má svoj pôvod v regióne Savojsko [Savoie].

Príbeh noža Opinel sa začína v roku 1890. Vtedy v malej savojskej dedine Albiez-Le-Vieux nožiar Joseph Opinel vyrobil jednoduchý, minimalistický vreckový nôž s drevenou rukoväťou a čepeľou z uhlíkovej ocele nesúci jeho meno. Nôž si rýchlo získal ohlas, najskôr medzi miestnymi poľnoshospodárskymi pracovníkmi, neskôr i po celom Francúzsku. Firma Opinel je trojgeneračný rodinný podnik, Maurice Opinel sa v roku 1950 pripája k svojmu otcovi Marcelovi, strýkovi Léonovi a starému otcovi Josephovi v jeho riadení.

Vrchný nôž na fotke je replika prvého noža Opinel č. 8 vyrobeného v roku 1890, spodný je Opinel Carbone č. 8 zo súčasnosti. Všimnime si rozdiely medzi oboma nožmi. Nôž z roku 1890 ešte nemá otočnú poistku Virobloc, tá sa začala používať od roku 1955. Nôž z roku 1890 má rukoväť z čerešňového dreva, súčasný z bukového i s nápisom. Na čepeli prvého noža Opinel nie je logo výrobcu "La Main Couronnée" [korunovaná ruka], ktoré bolo registrované v roku 1909, len nápis JH.Opinel.

Logo "La Main Couronnée" [korunovaná ruka] registrované v roku 1909.

V roku 1911 získala kolekcia nožov Opinel zlatú medailu na medzinárodnej výstave v talianskom Turíne.

Rok 1914 znamená začiatok sériovej výroby. V roku 1915 Joseph Opinel kupuje opustenú garbiareň v Cognin na predmestí Chambéry na zriadenie nožiarskej fabriky.

Opinel "Tradition" Carbone [uhlíková oceľ] a Inox [nerezová oceľ] č. 2 až 10 a č. 12 - medzi užívateľmi asi najznámejší. Zaujímavosťou je že do roku 1939 sa vyrábali aj č. 1 a 11, po tomto roku ich produkcia bola z ekonomických dôvodov ukončená. V Inox verzii sa vyrába i č. 13, gigantický nôž pol metra dlhý v otvorenom stave.

Opinel to nie sú len vreckové nože, ale i nože kuchynské, záhradkárske, elektrikárske, detské, hubárske, filetovacie a iné.

Le coup du savoyard. Praktická rada - keď sa nôž ťažko otvára [pravdepodobne vplyvom vlhkosti] Savojčania zvyknú udrieť koniec rukoväte noža o tvrdú dosku stola, preto sa tento šikovný trik nazýva ľudovo "le coup du savoyard" [savojský úder]. Opinel sa potom ľahšie otvorí, odporúčam ho i vysušiť a kĺb natrieť tekutým voskom alebo parafínovým olejom

Príbeh noža Opinel je príbeh so šťastným koncom. Dnes tento nôž poznajú milióny ľudí na celom svete. V knihe "Phaidon Design Classics" je Opinel zaradený skupinou medzinárodných dizajnérov medzi jeden z 999 najúspešnejších dizajnov všetkých čias.

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: www.opinel.com, internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo sa Česi rozhodli vyhodiť vlastnú krajinu do povetria

Voliči Mariana Kotlebu a Miloša Zemana sa hnevajú na 21. storočie.


Už ste čítali?