Nože zo Štósa

Autor: Roman Hliva | 18.2.2014 o 18:53 | (upravené 24.2.2020 o 9:52) Karma článku: 7,11 | Prečítané:  4591x

Týmto dnešným článkom uzatváram trojdielny cyklus o histórii nožov a nožiarskej výroby na Slovensku:

1. diel - Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie
http://hliva.blog.sme.sk/c/345248/Noze-a-noziarska-vyroba-na-Slovensku-pohlad-do-historie.html
2. diel - Slovenské nože v prvej svetovej vojne
http://hliva.blog.sme.sk/c/347438/Slovenske-noze-v-prvej-svetovej-vojne.html
3. diel - Nože zo Štósa.

V článku "Slovenské nože v prvej svetovej vojne" som sa venoval útočnému nožu vzor 1917, ktorý sa vyrábal vo východoslovenskej obci Štós a ktorý tvoril neoddeliteľnú súčasť výzbroje rakúsko - uhorskej a neskôr [neoficiálne] i čs.armády. Dnes by som chcel spomenúť iné nože vyrábané v Štóse miestnymi nožiarskymi firmami Wlaszlovits, Komporday, Schreiber a synovia, i predstaviteľom súčasnej generácie štóskych nožiarov p.Otto Neumanom.

Otto Neuman. Pracoval u Sandrika, pochádza z rodiny, kde už štvrtá generácia sa zaoberá výrobou nožov. Jeho predkovia, piati bratia, prišli do Štósu asi pred tristo rokmi z rakúskeho Salzburgu. Štós bol kedysi banícka obec a ťažila sa tu železná ruda. Lenže vtedy obyvateľstvo nevedelo využiť, spracovať železnú rudu a tak na túto činnosť boli pozvaní odborníci z cudziny. Preto v Štóse a okolí, až po Gelnicu, a vlastne v celom Spiši, žije, ešte i dnes, obyvateľstvo nemeckej národnosti. Dedo pracoval u Wlaszlovitza, otec u Wlaszlovitza a Sandrika, mama 40 rokov u Wlaszlovitsa, Kompordaya i Sandrika. Výrobou nožov sa zaoberá i mladší brat Imrich, ktorý pracoval 18 rokov u Sandrika, od roku 1978. Pán Otto je držiteľom mnohých ocenení na rôznych nožiarskych súťažiach za bojové a lovecké nože. Prvé miesto na brnenskom Top Knife 2002 za bojový nôž Golag a cenu vo Sv. Antone "Poľovnícky nôž roka 2009" možno považovať za tie najprestížnejšie. K nim treba prirátať i prvé miesto v súťaži Brno Super nôž 2000 za zatvárací lovecký nôž pre 80-ročného majstra Imricha Neumanna, Ottovho otca, vtedy najstaršie žijúceho nožiara na Slovensku.

Sarajevo zo Štósa a lacní Jožkovia. Ako malí chlapci takmer všetci naši dedovia túžili mať cenovo prístupný zatváraci nožík s oceľovými črienkami ľudovo zvaný "sarajevo", ktorý predávali podomoví predavači z Bosny a Hercegoviny i z Macedónska. Tých zasa ľudia prezývali "lacný Jožko" alebo "bratko bosniak", pretože každému tykali a volali ho "bratko" [brat]. Rázovití potulní obchodníci z Balkánu oblečení v bosenských krojoch s fezmi zo strapcom na hlavách boli vítaní v každej dedinskej domácnosti. Deti ich radostne vítali už pred dedinou. Svoje výrobky mali dômyselne poukladané v drevenej krošni so spústou zásuviek. Krošňu mali zavesenú na bruchu a pri predaji si ju podložili silnou drevenou palicou. Okrem nožov predávali lacný drobný tovar ako ihly, nite, gombíky, špendlíky i sladkosti pre deti. V období Rakúsko - Uhorska i prvej ČSR pravidelne peši prichádzali do slovenských miest a dedín, na každé miesto prišli raz, dva razy do roka. Pôvodne predávali nože produkované v Bosne, keď ich začala, pre veľku obľubu, vyrábať v Štóse firma Wlaszlovits, tak "lacní Jožkovia" začali predávať štósku nožiarsku produkciu. Nože ručne vyrobené v Bosne neboli cenovo konkurencie schopné lacnejšej továrenskej výrobe zo Štósa. Výrobu tohto obľúbeného noža prevzal i Sandrik - pod menom "dukla".

Šlajfiari. Zakúpené "sarajevo" si malí chlapci nechali pribrúsiť u "šlajfiara", tak sa hovorilo potulnému brúsičovi nožov, britiev a nožníc. Vedel opraviť i dáždniky a vykupoval králičie kožky. „Ostriť dajte, ostriť! Nože, britvy, nože! Dajte ostriť!" ozývalo sa na ulici, šlajfiari nosili so sebou pojazdnú brúsiareň na nožný pohon. Nože, britvy, nožnice, dáždniky na brúsenie a opravu zbierali od majiteľov u nich doma, cenu dohodli vopred. Mali dobrú pamäť, lebo o vyzbieraných nožiarskych produktoch nemali žiadnu písomnú evidenciu a nabrúsené/opravené ich vracali majiteľom presne, tak ako boli prevzaté.

Chlapčenské hry v Štóse.  Pán Imrich, brat Otto Neumana, mi spomenul, že ich hry mladosti často súviseli so zatváracími nožíkmi - sarajevo, dukla či rybička, ktoré nosili vo vrecku nohavíc pripevnené retiazkou s karabínkou, aby ich nestratili. I za socializmu tak populárna rybička sa vyrábala v Štóse firmou Sandrik, pravdepodobne i pred vojnou Wlaszlovits. Najobľúbenejšou hrou mladíkov zo Štósa bol "nožík". Nôž sa zavrel tak, aby čepeľ a rukoväť tvorili pravý uhol, špička zabodla do zeme. Ukazovákom sa jemne vyhodil do vzduchu a zabodol do drevenej dosky. Počítalo sa, koľko prstov ruky sa zmestí pod nožík. Inou hrou, síce nebezpečnou, bolo, keď sa na stole roztiahla dlaň ruky a nožom bodalo medzi prsty. Často dochádzalo k zraneniam, ale to bola hra o rýchlosti a šikovnosti. Takisto sa bodákom hádzalo do stromu. Bodáky vyrábala hlavne Wlaszlovitsova fabrika a po vojne ich bolo v Štóse dostatok. Držal sa za špičku čepele medzi prstami, hodil sa, a po pretočení o 360 stupňov vo vzduchu sa špičkou zabodol do dreva.

schreiber1.jpg

Schreiber a synovia - katalóg nožov. Predvojnový katalóg nožov s cenami firmy Schreiber a synovia, v maďarčine, v ktorom sa nachádzajú vreckové, kuchynské a zabíjačkové nože i obuvnícke náradie všetkého druhu.

Príbor. Z produkcie firmy Komporday.

3cc6_2_big.jpg

Značenie firmy Wlaszlovits na niektorých nožoch.

Spojársky/elektrikársky nôž. Produkovaný firmou Wlaszlovits v rokoch 1925 -1939 pre telegrafné prápory československej armády.

1.jpg

Kuchynský nôž a nožnice. Z produkcie firmy Wlaszlovits.

wlotvarac.jpg

Otvárač na konzervy. Z produkcie firmy Wlaszlovits.

tesaksls.jpg

Tesák Štátnych lesov a majetkov. Z produkcie firmy Wlaszlovits z rokov 1939 -1945.

H1069-L41457832.jpg

Krátka šabľa. Z produkcie firmy Wlaszlovits.

Kordík vz.27. Z produkcie firmy Wlaszlovits. Zavedený do výzbroje výnosom MNO z roku 1927 a nosil sa až do roku 1939. Určený pre dôstojníkov a rotmajstrov čs.letectva.

4.jpg

43.jpg

44.jpg

45.jpg

Zábery fabriky Wlaszlovits z 2.polovice 19.storočia.

vyucnylist1.jpg

Výučný list z roku 1886. Bol udelený 17-ročnému učňovi Štefanovi Kuhnovi zo Štósa, ktorý sa učil nožiarskemu remeslu u Wlaszlovitsa 5 rokov, od roku 1881 do roku 1886. Každý mladý muž zo Štósa, ktorý chcel sa stať nožiarom, túžil sa naučiť tomuto remeslu vo Wlaszlovitsovej fabrike.

prehliadka1.jpg

prehliadka.jpg

Slávnostný sprievod. Tieto fotografie pochádzajú z roku 1931, keď Štósom prechádzal sprievod alegorických vozov pri príležitosti usporiadania súťaže v speve medzi Smolníkom, Medzevom a Štósom. Vozy na fotkách patrili Wlaszlovitsovej fabrike, na jednom sedeli brúsiči, ktorí za jazdy predvádzali nožiarske umenie a na druhom bol umiestnený výstavný panel s kolekciou nožov. Tradícia slávnostných sprievodov s alegorickými vozmi zanikla po druhej svetovej vojne, keď došlo k deportáciam veľkej časti pôvodného nemeckého obyvateľstva zo Štósa, tak i Medzeva a Smolníka, a po znárodnení Wlaszlovitsovej fabriky v roku 1948.

Alegorický voz firmy Schreiber a synovia.

Nožiarstvo rodiny Szűcs. Ako ma upozornil môj zákazník, v Želiezovciach, prípadne okolí, presné miesto si už nepamätal, existovala pred vojnou malá nožiarska manufaktúra [dielňa] rodiny Szűcs, kde sa vyrábali hlavne britvy, ale i nože. Majiteľmi, približne v 1930/40 - tych rokoch, boli dvaja bratia, Alfonz a Albín Szűcs, ktorí sa učili "čierne remeslo" [kováčstvo a zámočníctvo] u svojho otca, nositeľa rodinnej tradície. Príchodom komunistov v roku 1948 nožiarska výroba zanikla, preto bratia boli nútení zamestnať sa v miestnej strojno - traktorovej stanici. Alfonza a Albína, pre ich znalosť "čierneho remesla", obyvatelia Želiezoviec si nesmierne vážili i po zániku ich dielne.

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: spomienky pamätníkov - obyvateľov Štósa, internet

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Bašternákov majetok nie je "v bezpečí". Súd uznal nároky štátu

Súd rieši aj prevody firiem na advokáta a brata.


Už ste čítali?