Slovenské nože v prvej svetovej vojne

Autor: Roman Hliva | 26.1.2014 o 9:52 | (upravené 26.9.2017 o 15:49) Karma článku: 10,36 | Prečítané:  4462x

Ako ten čas rýchlo uteká. Tento rok uplynie okruhlých sto rokov od vypuknutia jedného z najtragickejších konfliktov v dejinách ľudstva, prvej svetovej vojny.

Zákopové vedenie vojny v tomto konflikte prinieslo renesanciu použitia noža a iných chladných zbraní. Naši dedovia, pradedovia, ktorí bojovali v Taliansku pri rieke Piava či na ruskom fronte, opisovali blízky boj muža proti mužovi v zákopoch takto: "Veliteľ dal povel k útoku. Pod smrtiacou paľbou pušiek, guľometov, mínometov sme prekonali územie nikoho a naskákali do úzkeho nepriateľského zákopa. Strelné zbrane sme už nestačili nabiť a tak sme museli použiť na zneškodnenie protivníka pažby pušiek, nasadené bodáky, nože či skrátené dôstojnícke šable. Bol to vždy neľútostný boj." Nôž bol blízkym priateľom každého vojaka, používal ho prakticky stále, v boji, pri otváraní konzervy, čistení fajky či budovaní zákopu.

Nože, ktoré boli súčasťou výzbroje Rakúsko-Uhorskej armády, sa vyrábali v obci Štós, kde nožiarsky cech vznikol už v roku 1721. Ako som uviedol vo svojom predchádzajúcom článku "Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie" v obci sídlili tri významné nožiarske firmy - Wlaszlovits, Komporday a Schreiber a synovia. Predstavme si tieto firmy trocha bližšie.

wlaslovits.jpg

Wlaszlovits. N začiatku 19. storočia v Štóse pôsobilo veľa rodinných nožiarskych dielní. V roku 1803 v kráľovskom meste Smolník [neďaleko Štósa] založil obchodnú firmu podnikateľ poľského pôvodu Jozef Wlaszlovits, obchodoval s varechami [preto ho ľudia volali "vareškár"] a i s nožmi. J.Wlaszlovits využil nožiarsku zručnosť a tradíciu v Štóse a v roku 1827 tam založil továreň, kde sa vyrábali hlavne nože a šable. Firma bola úspešná, čoskoro sa stala najväčším výrobcom nožov a iných chladných zbraní v Uhorsku. Významnú časť produkcie v čase Rakúsko-Uhorska i Československa tvorili armádne zakázky [výroba šablí, bodákov, tesákov, nožov, prípadne iných chladných zbraní i komponentov do strelných zbraní]. Firma tiež produkovala nože so značením Solingen pre nemeckého veľkoobchodníka. Kontrolu kvality týchto nožov zabezpečoval nemecký zamestnanec veľkoobchodnej firmy, ktorý býval v Štóse. Už pred druhou svetovou vojnou sa vybudovala v rámci modernizácie výroby elektráreň, vďaka čomu bola elektrifikovaná i obec Štós. Rodina Wlaszlovits sa podieľala aj na rozvoji kultúrneho života v Štóse, Gustáv Wlaszlovits tu založil v roku 1925 dychový orchester, ktorý je dodnes stále činný.

Komporday.JPG

Komporday. Druhú nožiarsku fabriku v Štóse založil v roku 1862 Róbert Komporday, bývalý vedúci nožiarsky majster vo firme Wlaszlovits. Jeho potomkovia Hugo Komporday, Hugo Komporday junior, Thekla a Magda Kompordayové vlastnili firmu až do 1940-tych rokov, tesne po skončení druhej svetovej vojny firma zanikla. Fabrika sa nachádzala vo východnej časti obce, kde bol postavený úplne nový závod Sandrik Štós v roku 1951.

Róbert Komporday stál i pri zrode kúpeľov v Štóse v roku 1881.

schreibersynovia.jpg

Schreiber a synovia [Schreiber und Söhne]. Továrnička vznikla v roku 1882 ako rodinná firma, ktorá zamestnávala asi 20 ľudí. Vyrábali sa tu vreckové, kuchynské nože i obuvnícke náradie/nože. Pre pohon strojov bola vybudovaná vodná nádrž - tajch, ktorá zabezpečovala dostatok vody pre vodné koleso. To zase poháňalo cez plochý remeň stroje a brúsky vo fabrike. Neskôr vodné koleso nahradil jedno piestový plynový motor. Potomkovia zakladateľa firmy Štefana Schreibera žijú v Štóse dodnes, žiaľ výrobe nožov sa nevenujú. V roku 2006 bola na výstave nožov v Košiciach udelená vnukovi, Alexandrovi Schreiberovi, cena pre niekdajšiu firmu Schreiber und Söhne za rozvoj nožiarstva v obci Štós. Pán A. Schreiber sa pri tejto príležitosti neubránil dojatiu a slzám.

V roku 1945 bola na firmu Wlaszlovits uvalená národná správa a bola zaradená do národného podniku Sandrik, ktorého súčasťou zostala i po znárodnení v roku 1948. Po roku 1950 bola výroba v starých továrenských objektoch ukončená a presťahovaná do nových výrobných priestorov závodu Sandrik Štós postavených v roku 1951.

Nôž, ktorý bol súčasťou výzbroje Rakúsko-Uhorskej armády a ktorý, ako som už spomenul, sa vyrábal v Štóse, je v odborných publikáciach označený ako "Útočný nôž rakúsky vzor 1917" a je špecifikovaný takto: "Čepeľ jednosečná priama, so stredovým hrotom a falošným ostrím. Rukoväť drevená, črienková, upevnená troma železnými nitmi. Priama železná záštita. Pošva železná, na vnútornej strane pútko pre závesník." Útočný nôž vz. 1917 bol zaradený i do výzbroje Čs. armády - až do roku 1939.

m17.jpg

Schéma útočného noža vz. 1917. Zaujímavé je, že tento nôž vyrábaný viedeňskými firmami - napr. Wiener Waffenfabrik - má o poznanie menšiu železnú záštitu ako ten zo štóskej produkcie.

vlaslovitz.jpg

Útočný nôž vz. 1917 vyrobený v Štóse.

wlaszlovits2.jpg

Značenia firiem Komporday a Wlaszlovits na útočnom noži vz. 1917.

bodak.jpg

Industria. Nožiarske družstvo Industria sídliace v Slovenskej Ľupči počas prvej svetovej vojny vyrábalo bodáky pre Rakúsko-Uhorskú armádu. Toto družstvo založilo osem miestnych nožiarskych majstrov v roku 1900. Hlavný podiel na jeho založení mal nesmierne podnikavý nožiar Ján Piaček, ktorý bol zvolený za predsedu predstavenstva Industrie. V roku 1908 družstvo postavilo továreň na pozemku získanom od mesta. Sortiment výrobkov bol pomerne široký - zatváracie nože, mäsiarske, do domácnosti i nožnice, vrátane nožníc na strihanie oviec.

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o histórii nožov a nožiarskej výroby na Slovensku:
1. diel - Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie
http://hliva.blog.sme.sk/c/345248/Noze-a-noziarska-vyroba-na-Slovensku-pohlad-do-historie.html
2. diel - Slovenské nože v prvej svetovej vojne
3. diel - Nože zo Štósa
http://hliva.blog.sme.sk/c/349442/Noze-zo-Stosa.html

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: internet, publikácia Jan Šach/Petr Moudrý: "Chladné zbraně v habsburské monarchii"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.


Už ste čítali?