Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie

Autor: Roman Hliva | 26.12.2013 o 11:19 | (upravené 13.12.2017 o 17:56) Karma článku: 10,34 | Prečítané:  11940x

Nôž je mojou pasiou i profesiou. Ako predajca nožiarskych produktov mám nôž často v ruke alebo poruke. Tradícia noža v našej rodine začala tesne po druhej svetovej vojne, kedy sa dvaja strýkovia učili nožiarstvo u firmy Sandrik.

fabrika-sandrik.jpg

Továreň Sandrik a jej zamestnanci na fotografiách z roku 1912

Dnes už asi málokto vie, že nožiarstvo na Slovensku má pozoruhodnú a dlhú históriu, korene siahajú až do 17. storočia. A tieto dejiny by rozhodne nemali zostať zabudnuté. Základom nožiarskej produkcie je železo, kvalitné železo sa od 16. storočia vyrábalo v oblasti Spiša. Nože zo Slovenska boli veľmi obľúbené nie len v strednej Európe, ale aj v zámorí.  Ako uvádza pán Perniztky vo svojej publikácii "Nože a nožíři v Československu" anglickí obchodníci od 17. storočia nakupovali slovenské nože a exportovali ich i do svojich kolónií. A tak slovenské nože mali za opaskom indiánski bojovníci na skalpovanie alebo anglickí piráti, keď útočili na španielske lode vezúce zlato z Nového sveta.

Jan Peterka, riaditeľ továrne Sandrik,  rodák z Radětíc v Čechách

Centrom nožiarskej výroby v minulosti boli predovšetkým obce Štós a Dolné Hámre [dnes Hodruša-Hámre]. V Štóse sídlili nožiarske firmy Komporday, Schreiber a synovia, Jozef Wlaszlovits. Wlaszlovitsova fabrika patrila od druhej polovice 19. storočia k významným výrobcom chladných zbraní v strednej Európe. V roku 1945 bola zaradená do národného podniku Sandrik, ktorý mal sídlo v Dolných Hámroch. Továreň Sandrik tam bola založená v roku 1895. Malá fabrika sa postupne rozrastala, v rokoch 1939 - 1942 firma v Dolných Hámroch zamestnávala približne 600 až 700 zamestnancov. V roku 1946 sa Sandrik stáva základným článkom novovytvoreného podniku "Spojené závody na výrobu strieborného a kovového tovaru n.p." so sídlom v Bratislave, tento kolos pod menom Sandrik združoval celkom 38 závodov, prevádzok a dielní na území bývalého Československa.

Závod Sandrik Štós v 1970-tych rokoch

V roku 1951 sa závod v Dolných Hámroch stáva samostatným podnikom a je riadený priamo Ministerstvom strojárenstva. Žiaľ rok 1989 spôsobil rozpad tohto podniku na jednotlivé závody, ktoré postupne stratili význam. Sortiment továrne Sandrik pôvodne tvorili užitkové a umelecké predmety. Na začiatku 20. storočia bola zahájená v kooperácii s rakúskou firmou Berndorf produkcia príborov. Sandrik prevzal podstatnú časť výrobného programu firmy Wlaszlovits a vo svojom závode v Štóse vyrábal nožiarske produkty - nože vreckové pre každodenné nosenie, sedliacke, remeselnícke, elektrikárske, záhradnícke žabky, lovecké, vojenské, šable, kordíky, nožnice a iné.

Brusel. V rokoch 1958 - 1972 vo firme Sandrik pôsobil vynikajúci slovenský dizajnér Ján Čalovka. Pre Sandrik navrhol príbor "brusel", ktorý je asi jediným slovenským produktom s nepretržitou výrobou od svojho vzniku, v roku 1958, až do dnešných dní. V roku 2008 bol uverejnený s pánom Čalovkom zaujímavý rozhovor http://www.sme.sk/c/4185543/muz-ktory-vymyslel-kultovy-pribor.html. Informácie o živote a tvorbe pána Čalovku sa nachádzajú i na stránke www.calovka.sk, ktorej autorom je syn, Ján Čalovka ml.

Súprava v štýle Art Deco. Vyrobená v Sandriku v 1930-tych rokoch zo silne postriebrenej alpaky.Dukla. Medzi najznámejšie vreckové, zatváracie nože z produkcie firmy Sandrik patril nôž "dukla", ktorých vyprodukovali za 30 rokov v období socializmu niekoľko miliónov kusov. Vtedy to boli veľmi kvalitné nože za priaznivú cenu pod 10 korún. Napodobovali svojho staršieho brata, nôž ľudovo zvaný "sarajevo", ktorý vyrábala v Štóse firma Wlaszlovits a v ktorého výrobe Sandrik pokračoval pod menom "dukla".Rybička. Tento nesmierne populárny nožík zaujímavého tvaru, s črienkami razenými z plechu, neskôr zo zinkovej zliatiny, sa stále vyrába, v Mikulášoviciach firmou Mikov. Na obrázku je "rybička" s kruhovou rozetou, logom firmy Sandrik, vyrobená v období socializmu.


Sedliacky nôž. Sandrik [i Wlaszlovits pred druhou svetovou vojnou] ho vyrábal vo svojom závode v Štóse až do 1990-tych rokov. Čepeľ mal z uhlíkovej ocele, Štósania tento nôž nazývajú i "ziege messer", pretože bol využívaný pri chove kôz. Na obrázku je nôž ručne vyrobený v súčasnosti, v nemeckom meste Solingen. Tradícia výroby nožov v Štóse začala príchodom nemeckých prisťahovalcov, ktorí sa tu usídlili v 13/14. storočí. Až do konca druhej svetovej vojny boli Nemci väčšinovým obyvateľstvom Štósu. Štóski nožiari nemeckého pôvodu, po vojne vysťahovaní, po príchode do Nemecka v remesle pokračovali. Tradícia nožiarstva v Štóse má svoje pokračovanie v Nemecku, miestnymi nožiarmi, ktorí i dnes používajú rovnaké know-how, technologické postupy a vyrábajú rovnaké typy nožov ako ich štóski kolegovia kedysi.Plastik 0/96. Tento zatvárací nôž s plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele firma Sandrik produkovala vo svojom závode v Hanušovciach nad Topľou v rokoch 1985-1990. Išlo o moderný závod postavený na zelenej lúke [v prevádzke od roku 1976]  pre zaistenie pracovných príležitostí miestnemu obyvateľstvu, vyrábali sa tu nože a zipsy.

IMG_3600-2.jpg

Lovecký viacdielny nôž. I s vývrtkou, ktorá sa na týchto nožoch často zlomila.

Krátky lovecký nôž. S rukoväťou z jelenieho parožia a čepeľou z nerezovej ocele, vyrobený v Štóse, pravdepodobne v 1970-tych rokoch.

v07.jpg

Útočný nôž vzor V07. Sandrik ho začal vyrábať vo svojom závode v Štóse začiatkom 1950-tych rokov. Produkcia trvala až do roku 1975, kedy V07 vo výzbroji ČSĽA nahradil Uton.

zdravotnicky.jpg

Zdravotnícky nôž. Tento nôž z produkcie firmy Sandrik bol uložený v zdravotníckych taškách a súpravách, určený k rýchlemu uvoľneniu odevu alebo obväzu u zranených.

Očkovací [štepársky] nôž. Nôž sa používal na rezanie, štepenie, úpravu drevín a ďalších rastlín. Naši dedovia ním aj čistili fajky, ako to predvádza nezabudnuteľný Jožko Króner vo filme "Sváko Ragan".

Nožnice do domácnosti. Vyrobené v Štóse v období socializmu, na obrázku sú nožnice s logom firmy Sandrik a Tatrasmalt, n.p. Matejovce [T nad M v trojuholníku so zaoblenými rohmi]. Ing. Vít Priesol, ktorý žil v obci Dolné Hámre od roku 1962 a dlhé roky pracoval v Sandriku na vedúcich pozíciách, vo svojej knihe "Hodruša - Hámre, továreň Sandrik a jej vplyv na obec" uvádza, že závod v Štóse bol od roku 1955 [cca do roku 1958] odčlenený z podniku Sandrik a začlenený do Tatrasmaltu. Preto nožiarske produkty vyrobené v Štóse v období tejto "delimitácie" boli značené logom Tatrasmalt, n.p. Matejovce.

Šabľa vz. 52. Vyrábala pobočka Sandrik Dolné Hámre. Bola to šabľa ruského typu "šáška" so zložitým trojnásobným výbrusom. V roku 1983 potrebovala ČSĽA doplniť počet šablí vz. 52 o 300 ks. MNO v Prahe rozhodlo presunúť výrobu do Škody Plzeň, avšak vedenie firmy Sandrik odmietlo odovzdať dokumentáciu výroby, preto sa v Plzni vyrobená šabľa, označená ako vz. 84, nepatrne od vz. 52 líšila.

Kordík vz. 52. Vyrábal sa v Štóse, kordík bol po roku 1948 predpisom určený pre generálov ČSĽA na slávnostné príležitosti ako doplnok.

sandrikstos.jpg

Sandrik Štós, a.s. V roku 1992 vznikla firma Sandrik Štós, a.s., ktorá produkovala okrem tridsiatich druhov nožov aj príslušenstvo k motorovým vozidlám [stojany, nožnicové zdviháky] a záhradnícke náradie. Až 82 percent výrobkov tejto firmy so 175 zamestnancami šlo na export. V roku 2000 bola výroba ukončená.

sandrik-kuchynak.jpg

Kuchynský nôž. S plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele, vyrobený vo firme Sandrik Štós, a.s. v 1990-tych rokoch.

Online katalóg Sandrik n. p., Dolné Hámre, pravdepodobne z roku 1964 - klikni sem

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o histórii nožov a nožiarskej výroby na Slovensku:
1. diel - Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie
2. diel - Slovenské nože v prvej svetovej vojne
http://hliva.blog.sme.sk/c/347438/Slovenske-noze-v-prvej-svetovej-vojne.html
3. diel - Nože zo Štósa
http://hliva.blog.sme.sk/c/349442/Noze-zo-Stosa.html

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: spomienky pamätníkov - obyvateľov Štósa, internet, odborné publikácie

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: PCR testy odhalili vyše tisíc nakazených, pribudlo 16 úmrtí

Z 44 769 vykonaných antigénových testov zistili 919 pozitívnych osôb.


Už ste čítali?