Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie

Autor: Roman Hliva | 26.12.2013 o 11:19 | (upravené 26.9.2017 o 10:19) Karma článku: 10,60 | Prečítané:  7048x

Výroba nožov na Slovensku má dlhodobú tradíciu siahajúcu až do 17. storočia, na ktorú vždy radi spomíname.

Základom nožiarskej produkcie je železo, kvalitné železo sa od 16. storočia vyrábalo v oblasti Spiša. Nože zo Slovenska boli veľmi obľúbené nie len v strednej Európe, ale aj v zámorí.  Ako uvádza pán Perniztky vo svojej zaujímavej publikácii "Nože a nožíři v Československu" anglickí obchodníci od 17. storočia nakupovali slovenské nože a exportovali ich i do svojich kolónií. A tak slovenské nože mali za opaskom indiánski bojovníci na skalpovanie alebo anglickí piráti, keď útočili na španielske lode vezúce zlato z Nového sveta.

fabrika-sandrik.jpg

Centrom nožiarskej výroby v minulosti boli predovšetkým obce Štós a Dolné Hámre [dnes Hodruša-Hámre]. V Štóse sídlili nožiarske firmy Komporday, Schreiber a synovia a Jozef Wlaszlovits. Wlaszlovitsova fabrika patrila od druhej polovice 19. storočia k významným výrobcom chladných zbraní v strednej Európe. V roku 1945 bola zaradená do národného podniku Sandrik, ktorý mal sídlo v Dolných Hámroch. Továreň Sandrik tam bola založená v roku 1895. Z malej fabriky vznikla postupne po roku 1950 najväčšia nožiarska firma na svete, ktorá nemala konkurenciu v počte zamestnancov, prevádzok [bolo ich 33 na celom území bývalého Československa] či veľkosti produkcie. Žiaľ rok 1989 spôsobil rozpad kompaktného národného podniku na jednotlivé závody, ktoré postupne stratili význam. Sortiment továrne Sandrik pôvodne tvorili užitkové a umelecké predmety. Na začiatku 20. storočia bola zahájená v kooperácii s rakúskou firmou Berndorf produkcia príborov. Sandrik prevzal podstatnú časť výrobného programu firmy Wlaszlovits a vo svojom závode v Štóse vyrábal nožiarske produkty - nože vreckové pre každodenné nosenie, sedliacke, remeselnícke, elektrikárske, záhradnícke žabky, lovecké, vojenské, šable, kordíky a iné.

Brusel. V rokoch 1958 - 1972 vo firme Sandrik pôsobil vynikajúci slovenský dizajnér Ján Čalovka, ktorý pre Sandrik navrhol príbor "brusel" a ktorý je asi jediným slovenským produktom s nepretržitou výrobou od svojho vzniku v roku 1958 až do dnešných dní. V roku 2008 bol uverejnený s pánom Čalovkom zaujímavý rozhovor http://www.sme.sk/c/4185543/muz-ktory-vymyslel-kultovy-pribor.html. Informácie o živote a tvorbe pána Čalovku sa nachádzajú i na stránke www.calovka.sk, ktorej autorom je syn, Ján Čalovka ml. Fotogaléria tvorby s návrhom príboru "brusel" [známy i pod názvom "vzor 58"] pre Sandrik -  http://www.calovka.sk/tvorba.html

012cbdb974295da149b1c70262232d23a5d8726762.jpg

Súprava v štýle Art Deco. Vyrobená v Sandriku v 1930-tych rokoch zo silne postriebrenej alpaky.

dukla.jpg

Dukla. Medzi najznámejšie vreckové, zatváracie nože z produkcie firmy Sandrik patril nôž "dukla", ktorých vyprodukovali za 30 rokov v období socializmu niekoľko miliónov kusov. Vtedy to boli veľmi kvalitné nože za priaznivú cenu pod 10 korún. Napodobovali svojho staršieho brata, nôž ľudovo zvaný "sarajevo", ktorý vyrábala v Štóse firma Wlaszlovits a v ktorého výrobe Sandrik pokračoval pod menom "dukla".

0171fcc21c602b69ba960fc1584a2d0de20e5959cc.jpg

Rybička. Firma Sandrik vyrábala tento nesmierne populárny nožík vo svojom závode v Hanušovciach nad Topľou okolo roku 1970. Dnes sa "rybička" stále vyrába v Mikulášoviciach firmou Mikov.

01b1c906ffff32fd9b7ee2819e43a9183858ff9057.jpg

Sedliacky nôž. Sandrik [i Wlaszlovits pred druhou svetovou vojnou] ho vyrábal vo svojom závode v Štóse až do 1990-tych rokov. Čepeľ mal z uhlíkovej ocele, Štósania tento nôž nazývajú i "ziege messer", pretože bol využívaný pri chove kôz. Na obrázku je tento nôž ručne vyrobený v súčasnosti, v nemeckom meste Solingen. Tradícia výroby nožov v Štóse začala príchodom nemeckých prisťahovalcov, ktorí sa tu usídlili v 13/14. storočí. Až do konca druhej svetovej vojny boli Nemci väčšinovým obyvateľstvom Štósu. Štóski nožiari nemeckého pôvodu, po vojne vysťahovaní, po príchode do Nemecka v remesle pokračovali. Tradícia nožiarstva v Štóse má svoje pokračovanie v Nemecku, miestnymi nožiarmi, ktorí i dnes používajú rovnaké know-how, technologické postupy a vyrábajú rovnaké typy nožov ako ich štóski kolegovia kedysi.

plast.jpg

Plastik 0/96. Tento zatvárací nôž s plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele firma Sandrik produkovala vo svojom závode v Hanušovciach nad Topľou v rokoch 1985-1990.

IMG_3600-2.jpg

Viacdielny nôž. I s vývrtkou, ktorá sa žiaľ na týchto nožoch často zlomila.

v07.jpg

Útočný nôž vzor V07. Sandrik ho začal vyrábať vo svojom závode v Štóse začiatkom 1950-tych rokov. Produkcia trvala až do roku 1975, kedy V07 vo výzbroji ČSĽA nahradil Uton.

zdravotnicky.jpg

Zdravotnícky nôž. Tento nôž z produkcie firmy Sandrik bol uložený v zdravotníckych taškách a súpravách a určený k rýchlemu uvoľneniu odevu alebo obväzu u zranených.

sandrikstos.jpg

Sandrik Štós, a.s. V roku 1992 vznikla firma Sandrik Štós, a.s., ktorá produkovala okrem tridsiatich druhov nožov aj príslušenstvo k motorovým vozidlám [stojany, nožnicové zdviháky] a záhradnícke náradie. Až 82 percent výrobkov tejto firmy so 175 zamestnancami šlo na export. V roku 2000 bola výroba žiaľ ukončená.

sandrik-kuchynak.jpg

Kuchynský nôž. S plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele, vyrobený vo firme Sandrik Štós, a.s. v 1990-tych rokoch.

Ďalšie nožiarske produkty firmy Sandrik: http://fotky.sme.sk/fotograf/5057/umenie-noza

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o histórii nožov a nožiarskej výroby na Slovensku:
1. diel - Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie
2. diel - Slovenské nože v prvej svetovej vojne
http://hliva.blog.sme.sk/c/347438/Slovenske-noze-v-prvej-svetovej-vojne.html
3. diel - Nože zo Štósa
http://hliva.blog.sme.sk/c/349442/Noze-zo-Stosa.html

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: internet, časopis "Strelecká revue", kniha "Nože a nožíři v Československu"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Výskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe má za sebou prvú sezónu v najvyššej lige. Očakávali sme viac, ale nebolo to zlé, hovorí šéf tímu Ralph Denk.

KOMENTÁRE

Menej rande, alkoholu aj sexu. Súčasná doba predlžuje dospievanie

Vek 25 rokov je akoby 18 z minulosti.


Už ste čítali?