Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie

Autor: Roman Hliva | 26.12.2013 o 11:19 | (upravené 29.9.2017 o 8:45) Karma článku: 10,50 | Prečítané:  7282x

Nôž je mojou pasiou i profesiou. Ako predajca nožiarskych produktov mám nôž často v ruke alebo poruke. Tradícia noža v našej rodine začala tesne po druhej svetovej vojne, kedy sa dvaja strýkovia učili nožiarstvo u firmy Sandrik.

fabrika-sandrik.jpg

Dnes už asi málokto vie, že nožiarstvo na Slovensku má pozoruhodnú a dlhú históriu, korene siahajú až do 17. storočia. A tieto dejiny by rozhodne nemali zostať zabudnuté. Základom nožiarskej produkcie je železo, kvalitné železo sa od 16. storočia vyrábalo v oblasti Spiša. Nože zo Slovenska boli veľmi obľúbené nie len v strednej Európe, ale aj v zámorí.  Ako uvádza pán Perniztky vo svojej zaujímavej publikácii "Nože a nožíři v Československu" anglickí obchodníci od 17. storočia nakupovali slovenské nože a exportovali ich i do svojich kolónií. A tak slovenské nože mali za opaskom indiánski bojovníci na skalpovanie alebo anglickí piráti, keď útočili na španielske lode vezúce zlato z Nového sveta.

Centrom nožiarskej výroby v minulosti boli predovšetkým obce Štós a Dolné Hámre [dnes Hodruša-Hámre]. V Štóse sídlili nožiarske firmy Komporday, Schreiber a synovia a Jozef Wlaszlovits. Wlaszlovitsova fabrika patrila od druhej polovice 19. storočia k významným výrobcom chladných zbraní v strednej Európe. V roku 1945 bola zaradená do národného podniku Sandrik, ktorý mal sídlo v Dolných Hámroch. Továreň Sandrik tam bola založená v roku 1895. Z malej fabriky vznikla postupne po roku 1950 najväčšia nožiarska firma na svete, ktorá nemala konkurenciu v počte zamestnancov, prevádzok [bolo ich 33 na celom území bývalého Československa] či veľkosti produkcie. Žiaľ rok 1989 spôsobil rozpad kompaktného národného podniku na jednotlivé závody, ktoré postupne stratili význam. Sortiment továrne Sandrik pôvodne tvorili užitkové a umelecké predmety. Na začiatku 20. storočia bola zahájená v kooperácii s rakúskou firmou Berndorf produkcia príborov. Sandrik prevzal podstatnú časť výrobného programu firmy Wlaszlovits a vo svojom závode v Štóse vyrábal nožiarske produkty - nože vreckové pre každodenné nosenie, sedliacke, remeselnícke, elektrikárske, záhradnícke žabky, lovecké, vojenské, šable, kordíky a iné.

Brusel. V rokoch 1958 - 1972 vo firme Sandrik pôsobil vynikajúci slovenský dizajnér Ján Čalovka. Pre Sandrik navrhol príbor "brusel", ktorý je asi jediným slovenským produktom s nepretržitou výrobou od svojho vzniku, v roku 1958, až do dnešných dní. V roku 2008 bol uverejnený s pánom Čalovkom zaujímavý rozhovor http://www.sme.sk/c/4185543/muz-ktory-vymyslel-kultovy-pribor.html. Informácie o živote a tvorbe pána Čalovku sa nachádzajú i na stránke www.calovka.sk, ktorej autorom je syn, Ján Čalovka ml.

012cbdb974295da149b1c70262232d23a5d8726762.jpg

Súprava v štýle Art Deco. Vyrobená v Sandriku v 1930-tych rokoch zo silne postriebrenej alpaky.Dukla. Medzi najznámejšie vreckové, zatváracie nože z produkcie firmy Sandrik patril nôž "dukla", ktorých vyprodukovali za 30 rokov v období socializmu niekoľko miliónov kusov. Vtedy to boli veľmi kvalitné nože za priaznivú cenu pod 10 korún. Napodobovali svojho staršieho brata, nôž ľudovo zvaný "sarajevo", ktorý vyrábala v Štóse firma Wlaszlovits a v ktorého výrobe Sandrik pokračoval pod menom "dukla".Rybička. Firma Sandrik vyrábala tento nesmierne populárny nožík vo svojom závode v Hanušovciach nad Topľou okolo roku 1970. Dnes sa "rybička" vyrába iba v Mikulášoviciach, firmou Mikov.


Sedliacky nôž. Sandrik [i Wlaszlovits pred druhou svetovou vojnou] ho vyrábal vo svojom závode v Štóse až do 1990-tych rokov. Čepeľ mal z uhlíkovej ocele, Štósania tento nôž nazývajú i "ziege messer", pretože bol využívaný pri chove kôz. Na obrázku je nôž ručne vyrobený v súčasnosti, v nemeckom meste Solingen. Tradícia výroby nožov v Štóse začala príchodom nemeckých prisťahovalcov, ktorí sa tu usídlili v 13/14. storočí. Až do konca druhej svetovej vojny boli Nemci väčšinovým obyvateľstvom Štósu. Štóski nožiari nemeckého pôvodu, po vojne vysťahovaní, po príchode do Nemecka v remesle pokračovali. Tradícia nožiarstva v Štóse má svoje pokračovanie v Nemecku, miestnymi nožiarmi, ktorí i dnes používajú rovnaké know-how, technologické postupy a vyrábajú rovnaké typy nožov ako ich štóski kolegovia kedysi.Plastik 0/96. Tento zatvárací nôž s plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele firma Sandrik produkovala vo svojom závode v Hanušovciach nad Topľou v rokoch 1985-1990.

IMG_3600-2.jpg

Viacdielny nôž. I s vývrtkou, ktorá sa na týchto nožoch často zlomila.

v07.jpg

Útočný nôž vzor V07. Sandrik ho začal vyrábať vo svojom závode v Štóse začiatkom 1950-tych rokov. Produkcia trvala až do roku 1975, kedy V07 vo výzbroji ČSĽA nahradil Uton.

zdravotnicky.jpg

Zdravotnícky nôž. Tento nôž z produkcie firmy Sandrik bol uložený v zdravotníckych taškách a súpravách, určený k rýchlemu uvoľneniu odevu alebo obväzu u zranených.

Očkovací [štepársky] nôž. Nôž sa používal na rezanie, štepenie, úpravu drevín a ďalších rastlín. Naši dedovia ním aj čistili fajky, ako to predvádza nezabudnuteľný Jožko Króner vo filme Sváko Ragan.

Šabľa vz. 52. Vyrábala pobočka Sandrik Dolné Hámre. Bola to šabľa ruského typu "šáška" so zložitým trojnásobným výbrusom. V roku 1983 potrebovala ČSĽA doplniť počet šablí vz. 52 o 300 ks. MNO v Prahe rozhodlo presunúť výrobu do Škody Plzeň, avšak vedenie firmy Sandrik odmietlo odovzdať dokumentáciu výroby, preto sa vyrobená šabľa, označená ako vz. 84, nepatrne od vz. 52 líšila.

Kordík vz. 52. Vyrábal sa v Štóse, kordík bol po roku 1948 predpisom určený pre generálov ČSĽA na slávnostné príležitosti ako doplnok.

sandrikstos.jpg

Sandrik Štós, a.s. V roku 1992 vznikla firma Sandrik Štós, a.s., ktorá produkovala okrem tridsiatich druhov nožov aj príslušenstvo k motorovým vozidlám [stojany, nožnicové zdviháky] a záhradnícke náradie. Až 82 percent výrobkov tejto firmy so 175 zamestnancami šlo na export. V roku 2000 bola výroba ukončená.

sandrik-kuchynak.jpg

Kuchynský nôž. S plastovou rukoväťou a čepeľou z nerezovej ocele, vyrobený vo firme Sandrik Štós, a.s. v 1990-tych rokoch.

Tento článok je súčasťou trojdielneho cyklu o histórii nožov a nožiarskej výroby na Slovensku:
1. diel - Nože a nožiarska výroba na Slovensku - pohľad do histórie
2. diel - Slovenské nože v prvej svetovej vojne
http://hliva.blog.sme.sk/c/347438/Slovenske-noze-v-prvej-svetovej-vojne.html
3. diel - Nože zo Štósa
http://hliva.blog.sme.sk/c/349442/Noze-zo-Stosa.html

Webová stránka autora článku -- http://www.noze.hliva.sk

Zdroj: internet, časopis "Strelecká revue", kniha "Nože a nožíři v Československu"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Úrad, ktorý by Slovensku zdvihol reputáciu

To, že prípadný úspech vláda zneužije na marketing, je rub príbehu.


Už ste čítali?